• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Młodzież w internecie

Kategorie postów

  • internet (5)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Internet


Młodzież w internecie - uzależnienie od...

Witajcie czytelnicy!!!

To już 4 wpis na naszym blogu, tyy razem temtem jest uzależnienie od użądzeń cyfrowych.

 

Na pytanie czy ty jesteś osoba uzależnioną co piąty uczeń odpowida tak, a co 10 zaznacza odpowiedź trudno powiedzieć, oznacz to, że uczniowie raczej dobrze wyczuwają własne problemy związane z uzależnieniami.

 

Około od dwóch do trzech procent przejawia wyraźne symptomy.

Symptom 1:  Noszę przy sobie ładowarkę/baterię w razie, gdyby mój telefon się rozładował.
Symptom 2: Nie mając ze sobą telefonu, często myślę o tym, kto do mnie napisał bądź zadzwonił.
Symptom 3: Nie wyobrażam sobie codziennego życia bez używania telefonu komórkowego.
Symptom 4: Kiedy jestem poza zasięgiem telefonii komórkowej, robię wszystko, aby ten zasięg zdobyć.
Symptom 5: Jestem osobą, która zawsze dostępna jest „pod telefonem”.
Symptom 6: Jestem kojarzony/a przez innych jako osoba, która nie rozstaje się z telefonem komórkowym.
Symptom 7: Staram się mieć telefon zawsze przy sobie również wtedy, kiedy kładę się spać i kiedy wstaję z łóżka.
Symptom 8: Zdarza mi się niedosypiać, by korzystać z telefonu, np. smsować, grać w gry, korzystać z internetu.
Symptom 9: Odbieram połączenia telefoniczne nawet w sytuacjach, w których może stwarzać to zagrożenie, np. na przejściu dla pieszych.
Symptom 10: Czasem łapię się na tym, że nie wiem, jak przebyłem/am drogę z punktu A do punktu B, bo tak bardzo byłem/am zaabsorbowany/a korzystaniem z telefonu komórkowego.
Symptom 11: Zaniedbałem/am obowiązki domowe/szkolne, bo telefon pochłaniał zbyt wiele mojej uwagi.
Symptom 12: Korzystam z telefonu komórkowego, nawet wówczas, kiedy wykonuję inne obowiązki.
Symptom 13: Czasem nie potrafię skoncentrować się na jednej czynności, gdyż jestem rozproszony/a z powodu mojego telefonu.
Symptom 14: Gdybym mógł/mogła korzystał/a/bym z telefonu komórkowego i internetu niezależnie od sytuacji i czynności jakie muszę wykonać.
Symptom 15: Wykorzystuję każdą wolną chwilę, nawet krótką, aby korzystać z telefonu komórkowego.
Symptom 16: Jestem osobą, która bardzo często robi zdjęcia innym oraz zdjęcia selfie i często umieszczam je w sieci koncentrując na nich wielką uwagę.
Symptom 17: Nie widzę nic złego w korzystaniu z telefonu komórkowego nawet wówczas, kiedy przebywam z innymi w towarzystwie.
Symptom 18: Czuję się zły/zła i zdenerwowany/a, kiedy z jakichś powodów nie mogę korzystać z telefonu.
Symptom 19: Zabranie mi telefonu komórkowego byłoby dla mnie surową karą.
Symptom 20: Używając telefonu komórkowego, ograniczyłem/am realne (fizyczne) kontakty z wieloma osobami.
Symptom 21: Trudno mi przestać korzystać z telefonu, nawet gdy założę sobie wcześniej limit czasowy.
Symptom 22: Czuję się przeciążony/a informacjami medialnymi.
Symptom 23: Mam dosyć bycia non stop w kontakcie z innymi ludźmi.
Symptom 24: Jeśli zapomnę wziąć telefon ze sobą, robię wszystko, aby jak najszybciej mieć go ponownie przy sobie.
Symptom 25: Bez telefonu czuję się niekomfotowo.
Symptom 26: Czuję wewnętrzną potrzebę, aby odpisać na SMS/email jak najszybciej jest to możliwe.
Symptom 27: Czasem muszę ukrywać przed rodzicami bądź innymi ważnymi dla mnie osobami fakt, że korzystam z telefonu komórkowego.
Symptom 28: Przywiązuję ogromną wagę do marki posiadanego przeze mnie telefonu komórkowego, mogę powiedzieć, że jestem elektronicznym gadżeciarzem.
Symptom 29: Regularnie piszę wiadomości bądź sprawdzam internet kiedy prowadzę samochód/jadę na rowerze.
Symptom 30: Jestem osobą, która ciągle rozmawia przez telefon komórkowy,.
Symptom 31: Jeśli usłyszę dźwięk przychodzącej do mnie wiadomości, od razu instynktownie sięgam po telefon przerywając to, co właśnie robiłem/am.
Symptom 32: Korzystanie przeze mnie z telefonu komórkowego doprowadza do kłótni i konfliktów z najbliższymi.
 
 

Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)

https://dbamomojzasieg.com/

 

11 grudnia 2020   Dodaj komentarz
internet  

Młodzież w internecie - Jestem offline...

Witajcie czytelnicy!!!

Jest to już piąty wpis na naszym blogu. Tym razem byciu offline na drodze.

Poniższe plakaty przedstawiają tyle, ile chciałayśmy powiedzieć.

Stwierdziłyśmy, że w ostatnim wpisie załączymy te plakaty.

Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)

https://dbamomojzasieg.com/

11 grudnia 2020   Dodaj komentarz
internet   Jestem offline na drodze  

Młodzież w internecie - odpowiedzialne...

Witajcie czytelnicy!

Jest to trzeci wpis, temtem jest odpowiedzialne używanie mediów cyfrowych.

 

 

INTERNET – naturalną przestrzenią funkcjonowania dzieci w świecie cyfrowym

Od czasu powstania, a raczej rozpoczęcia masowego korzystania z Internetu (w Polsce to połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku) to, kim jesteśmy, co robimy, w jaki sposób żyjemy ukazane zostać może zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Podział na życie on-line oraz off-line tak dobrze zakorzeniony w głowach osób pamiętających lata osiemdziesiąte XX wieku w ogóle nie ma racji bytu wśród przedstawicieli osób urodzonych po 1995 roku. Ci ostatni jasno przyznają, że żyją w jednym i tym samym świecie, przepływając pomiędzy rzeczywistością wirtualną a realną obecnością. Na szczęście w większości przypadków internetowe manifestacje bardzo rzadko odbiegają w znaczący sposób od tego, jak zachowujemy się poza przestrzenią Internetu. Innymi słowy oznacza to, że jeśli uda nam się wychować dziecko, które jest dobre dla innych, które potrafi podzielić się kanapkami w szkole, które ustąpi miejsca osobie starszej w publicznym środku lokomocji, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że takie dziecko będzie również odpowiedzialnym i altruistycznych użytkownikiem przestrzeni Internetu. I odwrotnie: trudno oczekiwać, że dziecko zaniedbane emocjonalnie przez własnych rodziców, nudzące się, same z siebie postanowi angażować się w wirtualne rozwiązywanie realnych problemów ludzi.

 

RAMA – RULES

Nie ma odpowiedzialnego używania smartfona, tabletu czy Internetu bez określenia i jasnych zasad używania urządzeń mobilnych. Zasady te stanowią ramę w używaniu cyfrowych urządzeń komunikacji z innymi, i tak rozumiane są naturalną konsekwencją wdrożonych w rodzinie rytuałów.  Pomysłów na uregulowanie naszego codziennego współistnienia w sąsiedztwie mediów cyfrowych jest naprawdę wiele: nieużywanie urządzeń cyfrowych podczas wspólnych posiłków, nie zabieranie ze sobą smartfona do łóżka, dokładne i konsekwentne pilnowanie czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu, używanie mediów cyfrowych tylko w miejscach bezpiecznych, nie korzystanie z urządzeń mobilnych podczas spotkań towarzyskich – to tylko niektóre z zasad, które jako pierwsze przychodzą na myśl. Ustalający rodzinne zasady tworzą przelane naszego współistnienia z urządzeniami mobilnymi należy pamiętać o kilku ważnych i bardzo istotnych kwestiach:

o zasadach panujących w domu współdecydują wszyscy członkowie rodziny. Rodzice pozostaje liderem w procesie tworzenia tych zasad, ustalone zasady dotyczą wszystkich domowników, zasady są konsekwentnie przestrzegane, wszyscy wiedzą, jakie konsekwencje towarzyszą ich złamaniu. zasady są wiadome dla wszystkich, najlepiej kiedy pozostają spisane i umieszczone w widocznym miejscu, zasady dotyczą nie tylko bezpośrednio korzystania z mediów cyfrowych, ale również rozciągają się na inne aktywności podejmowane przez członków rodziny w czasie wolnym, w czasie nauki, w czasie pracy. Więcej o zasadach znajdziesz tutaj.

Na dziś to tyle!

Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)

https://dbamomojzasieg.com/

11 grudnia 2020   Dodaj komentarz
internet  

Młodzież w internecie - jakie czynniki...

Witajcie czytelnicy! 

Jest to już drugi wpis na tym blogu, tym razem temat to Jakie czynniki sprawiają, że młodzież nadużywa smartfonów? 

Pomimo niewątpliwych korzyści, jakich doświadczamy w związku z codziennym używaniem smartfonów podłączonych do Internetu okazuje się, że możemy w bardzo prostu sposób utracić nad nim kontrolę. Poniżej wskazujemy siedem głównych czynników, które mogą prowadzić do nadużywania smartfona.

 

Co możesz zrobić będąc rodzicem?

Zawsze staraj się rozbudzać ciekawość życia w twoim dziecku. To jest podstawą do tego, aby w przyszłości twoje dziecko było człowiekiem pełnym pasji oraz zainteresowań. Wykaż się kreatywnością w organizowaniu czasu wolnego dla swojego dziecka, przypomnij sobie w jaki sposób sam spędzałeś czas, kiedy dostęp do urządzeń mobilnych był niemożliwy/bardzo ograniczony. Jednocześnie pozwól dziecku na samodzielne rozwijanie swojej kreatywności, pozwól mu podążać za swoimi pomysłami, nie wyręczaj go we wszystkich aktywnościach, pozwól bawić się według własnego (nawet najbardziej abstrakcyjnego) pomysłu. NIECH SAMO DOŚWIADCZA! Nigdy nie instaluj swojemu dziecku określonego portalu społecznościowego przed upływem wieku zgodnego z prawem. Dla Facebook’a jest to 13 lat, dla Snapchat’a lub Instagram’a – 12 lat. Jeśli zrobisz inaczej pamiętaj, że łamiesz prawo i dajesz swojemu dziecku przyzwolenie na takie postawy. Dużo rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat używania portali społecznościowych poruszając takie wątki jak ochrona prywatności, poprawność używanego języka, kreowanie własnego wizerunku w sieci i idących za tym konsekwencji. Zdobądź wiedzę na temat bezpiecznych ustawień kont na portalach społecznościowych. Pamiętaj, że to, co zamieszcza Twoje dziecko w zasobach Internetu zostaje tam na zawsze nawet wówczas, kiedy poszczególne aplikacje i portale społecznościowe deklarują inaczej. Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko podgląda również to, w jaki sposób Ty używasz mediów społecznościowych. Poświęć trochę czasu na obserwację samego/samej siebie w kontekście Twojej aktywności na portalach społecznościowych. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady codziennego korzystania z mediów cyfrowych. W tym celu możesz użyć specjalnie przygotowanej dla rodziców strony internetowej http://domowykodeks.pl/. Wchodząc w zakładkę dla rodziców możesz pobrać wzór domowego kodeksu odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. Stosuj się do ustalonych wspólnie z dzieckiem zasad. Tylko wtedy sprawisz, że dziecku będzie łatwiej przestrzegać owych zasad. Ustalone wspólnie z dzieckiem zasady sam/sama przestrzegaj. To spowoduje, że również Twojemu dziecku będzie łatwiej owe zasady przestrzegać. Pamiętaj, żeby nie karać swojego dziecka za załamanie ustalonych zasad. Za każdym odstąpieniem od ustalonych reguł kryje się bowiem ważna potrzeba Twojego dziecka. Pamiętaj, że ustalone zasady nie są ustalone raz na zawsze i jako takie mogą podlegać zmianie

Dziś to tyle!

Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)

https://dbamomojzasieg.com/

11 grudnia 2020   Dodaj komentarz
internet   że młodzież nadużywa smartfonów?   Jakie czynniki sprawiają  

Młodzież w internecie - media społecznościowe...

Witajcie czytelnicy!

Jest to pierwszy wpis na tym blogu, zaczniemy więc od mediów społecznościowych, skupiając się głównie na Facebooku.

Zacznijmy od tego, że Facebook jest dostępny od 13 roku życia. Z doświadczenia wiem, że zakaz ten jest łamany praktycznie cały czas!

 

Publikując informacje na swój temat na portalu społecznościowym pamiętajmy, że:

To co jest w sieci, nie znika!

Osoby korzystające z mediów społecznościowych to nie tylko dobrzy ludzie!

W mediach czujemy silną chęć pokazania innym nas z jak najlepszej strony, co daje nam fałszywe poczucie bezpieczeństwa!

 

Co się dzieje z naszą tożsamością?

W realnym życiu, naszą tożsamością jest to, w co wierzymy, kim jesteśmy, jakie mamy przekonania o samym sobie, a w mediach torzsamość ta ogranicza się do pozytywnych kometarzy innych użytkowników, lajków, oraz starannie wyretuszowanych zdjęć

 

Codzienny wykres:

Poniżej wstawiłam wykresy, jak widać 87,9% uczniów w wieku 12-18 jak wcześniej wspomniałam, Facebook jest 13+ więc trochę uczniów korzysta z niej... kłamiąc. 58,3% osób  posiada kąto na innym portalu niż facebook, czyli Messenger (od firmy Facebook, powiązany z facebookiem) whatsup itp. 46,2 uczniów posiada konto na przynajmniej dwóch portalach, czyli np. Snapchacie, Twiterze i Facebook'u. Jeśli chodzi o przyjmowanie znajowych, których się nie zna, jest to kwestia ustawień prywatności. Skorzystać raz dziennie to nic, ale cały czas zaglądać? To juz przesada!

 

Na dzis to tyle!

 

Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)

https://dbamomojzasieg.com/

  

10 grudnia 2020   Komentarze (1)
internet   media społecznościowe  
Mwizkzjat | Blogi