Młodzież w internecie - odpowiedzialne...
Witajcie czytelnicy!
Jest to trzeci wpis, temtem jest odpowiedzialne używanie mediów cyfrowych.
INTERNET – naturalną przestrzenią funkcjonowania dzieci w świecie cyfrowym
Od czasu powstania, a raczej rozpoczęcia masowego korzystania z Internetu (w Polsce to połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku) to, kim jesteśmy, co robimy, w jaki sposób żyjemy ukazane zostać może zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Podział na życie on-line oraz off-line tak dobrze zakorzeniony w głowach osób pamiętających lata osiemdziesiąte XX wieku w ogóle nie ma racji bytu wśród przedstawicieli osób urodzonych po 1995 roku. Ci ostatni jasno przyznają, że żyją w jednym i tym samym świecie, przepływając pomiędzy rzeczywistością wirtualną a realną obecnością. Na szczęście w większości przypadków internetowe manifestacje bardzo rzadko odbiegają w znaczący sposób od tego, jak zachowujemy się poza przestrzenią Internetu. Innymi słowy oznacza to, że jeśli uda nam się wychować dziecko, które jest dobre dla innych, które potrafi podzielić się kanapkami w szkole, które ustąpi miejsca osobie starszej w publicznym środku lokomocji, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że takie dziecko będzie również odpowiedzialnym i altruistycznych użytkownikiem przestrzeni Internetu. I odwrotnie: trudno oczekiwać, że dziecko zaniedbane emocjonalnie przez własnych rodziców, nudzące się, same z siebie postanowi angażować się w wirtualne rozwiązywanie realnych problemów ludzi.
RAMA – RULES
Nie ma odpowiedzialnego używania smartfona, tabletu czy Internetu bez określenia i jasnych zasad używania urządzeń mobilnych. Zasady te stanowią ramę w używaniu cyfrowych urządzeń komunikacji z innymi, i tak rozumiane są naturalną konsekwencją wdrożonych w rodzinie rytuałów. Pomysłów na uregulowanie naszego codziennego współistnienia w sąsiedztwie mediów cyfrowych jest naprawdę wiele: nieużywanie urządzeń cyfrowych podczas wspólnych posiłków, nie zabieranie ze sobą smartfona do łóżka, dokładne i konsekwentne pilnowanie czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu, używanie mediów cyfrowych tylko w miejscach bezpiecznych, nie korzystanie z urządzeń mobilnych podczas spotkań towarzyskich – to tylko niektóre z zasad, które jako pierwsze przychodzą na myśl. Ustalający rodzinne zasady tworzą przelane naszego współistnienia z urządzeniami mobilnymi należy pamiętać o kilku ważnych i bardzo istotnych kwestiach:
o zasadach panujących w domu współdecydują wszyscy członkowie rodziny. Rodzice pozostaje liderem w procesie tworzenia tych zasad, ustalone zasady dotyczą wszystkich domowników, zasady są konsekwentnie przestrzegane, wszyscy wiedzą, jakie konsekwencje towarzyszą ich złamaniu. zasady są wiadome dla wszystkich, najlepiej kiedy pozostają spisane i umieszczone w widocznym miejscu, zasady dotyczą nie tylko bezpośrednio korzystania z mediów cyfrowych, ale również rozciągają się na inne aktywności podejmowane przez członków rodziny w czasie wolnym, w czasie nauki, w czasie pracy. Więcej o zasadach znajdziesz tutaj.Na dziś to tyle!
Linki użyte (grafika, fragmenty tekstu)
https://dbamomojzasieg.com/
Dodaj komentarz